בריאות ורפואה
ניתוחי עיניים : כל מה שחשוב לדעת
8 ביוני 2015
0

הטיפול בעיניים מחייב התמקצעות והתייחסות רחבה. לכן, בעת בחינת מחלה או ביצוע פרוצדורה רפואית יש להקפיד על הרופאה המתאימה. הרופאה המתאימה חייבת להיות בעלת ניסיון רב בתחום, להביא המלצות וכן לתת לכם את היחס שמגיע לכם.

ד"ר תמר פדות – רפואת עיניים
מומחית לגלאוקומה וניתוחי קטרקט – לקבלת מידע נוסף השאירי פרטים:מומחית לגלאוקומה

גלאוקומה היא קבוצה של מחלות אשר המשותף להן הוא הפגיעה שלהן בעצב הראייה. המחלות אשר פוגעות בעצב יהיו קשורות בדרך כלל ללחץ בתוך העין כשאחת מהפגיעות הנפוצות ביותר שאותן אפשר לפגוש היא חסימה של דרכי הניקוז בעין, מה שמוביל להפחתת שדה הראייה עד לעיוורון מוחלט.

כדי לא להגיע למצב עיוורון ולטפל בגלאוקומה יש לפנות לרופאת עיניים המומחית לגלאוקומה אשר בשלב הראשון תוכל לזהות את הפגיעה ולאחר מכן תקבל החלטה מהי דרך הטיפול הנכונה ביותר שתפתור את הפגיעה. לרוב, הפגיעה בעין תהיה תוצאה של חוסר איזון בין הייצור של הנוזל העייני לבין הניקוז שלו, מה שיכול להוביל לכמה סוגים של גלאוקומה; גלאוקומה רחבת זווית, גלאוקומה צרת זווית, גלאוקומה פיגמנטרית ועוד.

גם כאשר מה שמוביל לגלאוקומה הוא חוסר איזון יהיה על הרופאה לבדוק אם חוסר האיזון מולד, נוצר בעקבות מחלה שקשורה במשהו נרחב יותר בגוף או כל סיבה אחרת. הבדיקה המקדימה ומציאת המקור להיווצרות המחלה עם פרמטרים נוספים תקבע את דרך הטיפול.

ניתוחי קטרקט

קטרקט הוא מצב שכיח יחסית באוכלוסייה וסובלים ממנו בעיקר אנשים מבוגרים. הקטרקט הוא למעשה עכירות של עדשת העין, עכירות אשר מובילה לקשיי ראייה שיכולים להיות קלים עד קשים. המטרה של ניתוח קטרקט היא למעשה להסיר את העכירות של עדשת העין ובכך להחזיר את הראייה לסדרה. לניתוח הקטרקט מספר שלבים:

  • הכנה לניתוח – עוד לפני הניתוח מבצעים בדיקות מקדימות כולל בדיקת עיניים המתבצעת על ידי הרופאה המנתחת. בנוסף, בהכנה בודקים את המצב הרפואי של המטופל, אלו תרופות הוא נוטל ומחליטים על פעולות מקדימות אם יש צורך בכך.
  • הניתוח עצמו – ניתוח הקטרקט מתבצע בהרדמה אשר מיועדת להפחית את הכאב של המטופל בעת הניתוח. לרוב, ההרדמה היא מקומית והמנותח נשאר עירני ומודע למה שקורה סביבו. לאחר פעולת ההרדמה מבצעים את הניתוח, מוציאים את עדשת העין העכורה ובמקומה משתילים עדשה מלאכותית. כל הניתוח אורך כרבע שעה בלבד.
  • תקופת החלמה – כבר ביום הניתוח ישוחרר המנותח לביתו (לאחר כארבע עד חמש שעות) כשהמגבלות הרפואיות נמשכות כשבועיים. במהלך השבועיים שלאחר הניתוח יתבקש המנותח להימנע מפעילות מאמצת כמו הרמת משאות כבדים וכן הוא יתבקש להימנע מחשיפה לאבק וללכלוך.

לאחר הניתוח אפשר לצפות לחזרה בחדות הראייה תוך ימים אחדים כשכעבור חודש וחצי אפשר לצפות לראייה מלאה.

בחירת רופאה מתאימה להליך הרפואי

מטופלים רבים אשר מגיעים לטיפולי עיניים מרגישים שהם לא מקבלים את היחס ההגון ואת התשובות המלאות על השאלות שלהם ואין להשלים עם יחס זה.

בחירת רופאה מתאימה לטיפולים בעיניים היא התחלת הדרך לטיפול נכון ובטוח. רופאה בעלת ניסיון והקשבה תוכל לענות על כל שאלותיכם ולתת לכם מענה מקצועי ברמה הגבוהה ביותר.

רפואת עיניים

רפואת עיניים הנקראית גם "אופתלמולוגיה" היא תחום ברפואה שעוסק במחלות הקשורות בעיניים ובמפגעים שונים של הראייה. אל רופא עיניים ניגשים במצבים שונים ושלא כמו אופטומטריסט אשר יכול לזהות אם ישנו קושי בראיה שאפשר לתקנו על ידי שימוש במשקפיים, הרופא יכול לאבחן ולטפל במצבים קשים יותר וגם לבחון מיקוד עיניים ואת החלקים השונים הקשורים בתפקוד שלהן.

רפואת עיניים מחייבת את הרופא לעבור סטאז' מיוחד לאחר סיום לימודיו וישנם רופאים אשר מתמחים גם ככירורגים והם אלו שיכולים לבצע ניתוחים הקשורים בעיניים כמו למשל ניתוחי קטרקט.

דילוג לתוכן